top of page
חיפוש

הטרדות מיניות בספא, הצד המכוער של העיסוי

כמטפלת המון שנים, מעסה רפואית בכירה בדרגת מורה לעיסוי, אני לא יכולה להישאר אדישה לכתבה המחרידה הזו ששודרה השבוע בטלויזיה. אני לא יכולה לצערי להגיד שאני מופתעת ממה שעלה על המסך, אבל אני יכולה בהחלט להגיד שאני מאוד כועסת שנשים עדיין מוטרדות בטיפול!!! במיוחד כשהטיפול הוא עיסוי. זה בהחלט לעולם לא צריך לקרות בשום מקום ובשום שעה ובשום סוג של טיפול גוף. גוף המטופלת לעולם אינו רכושו הציבורי של המטפל בטיפול והכל מתחיל ונגמר באתיקה מקצועית. אז מה באמת הבעיה שלנו בארץ עם הסיפור הזה? אני יכולה להגיד שכמעט כל מטפל/ת מתחילים את דרכם בספא. זה המקום הטוב ביותר לצבור בו ניסיון ולעבוד עם המון סוגים של אנשים. היכולת להתנסות היא עצומה ולכן רב המטפלים שמסיימים את ביה"ס לעיסוי מוצאים את דרכם למקומות האלה. אבל מה עם כאלה שלא סיימו בית ספר? כמה הם באמת נבדקים במקומות האלה? והכי חשוב לדעתי מה שקורה במדינות אחרות אבל לא אצלנו כאן הוא "תעודת יושר" אדם לא יוכל לעולם לגעת במישהו אחר אם אין לו תעודת יושר שתעיד שהוא נקי מעבירות כאלה ואחרות. לצערי, אצלנו זה ממש לא קורה. וזה הדבר הראשון והבסיסי שיכול לעצור את ההתנהגות המגונה הזאת.


טיפים למציאת מטפל/ת ראוי לך

  • בשביל לפתוח קליניקה פרטית, עלייך להחזיק בתעודת מטפל לפחות בדרגה הנמוכה שהיא "מעסה מטפל מוסמך". רק אז חברת הביטוח תסכים לבטח לך את הקליניקה. הלקוחות שמגיעות אלי מתפלאות שהן צריכות למלא הצהרת בריאות והן שואלות אותי עבור מה כל השאלות האלה, אני עונה בנימוס שזו הצהרת בריאות ביטוחית. והתשובה שאני כל פעם נתקלת בה מחדש היא "אבל אף פעם לא מילאתי דבר כזה למרות שהייתי בהמון טיפולים" אני חייבת להגיד שבאותו הרגע שאני שומעת את התשובה הזאת אני ממש מתעצבנת. באמת? אם המטפל/ת שלך בעל תעודה מכבדת אין סיכוי שהוא לא יחזיק בביטוח.

  • הרבה פעמים את הולכת למטפל/ת שקיבלת עליה המלצה ואני תמיד בעד המלצות, האם חשבת לבדוק את התעודה שהמטפל/ת מחזיקים? שאכן יש להם תעודה ממוסד מוכר? אם יש תעודה וביטוח כך תוכלי לדעת, שאת כבר בחצי הדרך לטיפול טוב.

  • מה לגבי המחיר? אני חייבת לומר שהרבה פעמים גם זה יכול להיות אות אזהרה לא קטן עבורך, תזכרי שניקיון הקליניקה הוא יקר, לחטא את המיטה בין המטופלים, להחליף מצעים בין אחד לשני, להחזיק שמנים ומשחות איכותיות שנמרחות על המטופל/ת בזמן עיסוי וכמובן הביטוח. כל אלה עולים כסף והרבה. אני רק מציעה שתשימי לב מה מוכרים לך ואיזו תמורה את מקבלת עבור הכסף שלך.

  • בנוגע לאמינות המטפל/ת, אני מבקשת ממך לבדוק את הסביבה. הביטי מסביבך, הכל נראה לך תקין? יש שמיכות שמכסות את המיטה שלך? שיכולות לכסות את כל הגוף שלך? אולי זו מגבת קטנטנה שיכולה לכסות או את החלק העליון של הגוף ואולי רק את חלקו התחתון? במידה וזה המצב אני ממליצה שתשקלי אם להישאר שם בכלל! עכשיו זה הזמן להגיד לא מתאים לי לפני שהתחלת לחלוץ נעליים אפילו, פשוט לקחת את עצמך וללכת עדיף עכשיו. קליניקה מכבדת לעולם תחזיק שמיכה מכובדת שמכסה את כל גוף המטופל/ת. זכרי את מחליטה ואני מאמינה בך שתקבלי את ההחלטה הנכונה ברגע הנכון.

  • בנוגע לעיסוי עצמו, לעולם אל תתביישי להגיד לא! זה הגוף שלך ורק את מחליטה עליו. אם משהו נעשה בצורה לא נעימה. או אולי מרגיש לך אלים? קבלי החלטה לקום! כן בפעם השנייה בפוסט הזה אני אומרת לך שאת מחליטה לקום וללכת בלי להתבייש. אני יודעת שזה נשמע כאילו זה קל ואני יודעת שיש מצבים של קיפאון מוחלט כמעט תמיד בסיטואציה כזו. סיטואציה שאת לא מוכנה אליה. יחד עם זאת, תשתדלי להיות חזקה ולומר זה לא מתאים לי, עד כאן. הרמת קול או צעקה גם יכולה להעיר את הצד השני ולהירתע.

  • רק שתדעי שמי שלמד בבית ספר מכובד לעיסוי, יודע בוודאות שיש פרוטוקול לכל דבר. איך לכסות את המטופל/ת, כיצד לחשוף את החלק שבו רוצים לטפל, מבלי לפגוע בפרטיות המטופל והכי חשוב, חלק שלא מטופל נשאר מכוסה! הכל לפי הספר רק שיש אנשים שכנראה לא למדו בשומקום וזו זילות ענקית למקצוע שלי ועל זה אני ממש כועסת.

אני כועסת כשנשים נפגעות, אני כועסת שמעסיקים מטפלים שלא בטוח שיש להם בכלל תעודת מטפל מהסוג הנכון. לא בטוח שיש להם תעודת יושר והם באמת בעלי סטייה כלשהי. כל כך כואב לי לשמוע בכל פעם מחדש שאישה אומרת שהיא לעולם לא תלך לעיסוי יותר אחרי חוויה כזאת שהיא עברה. אני רוצה להגיד לך משהו, ליבי איתך. להגיע למקום שמכבד את עצמו ולגלות שנפלת על אדם כזה זה הדבר המחריד ביותר, אדם שמרשה לעצמו לנצל את זה ששוכבת על המיטה מישהי שסומכת עליו והגיעה לקבל ממנו עיסוי זה לנצל את הכוח שלך על חלשים. זו חרפה שלא צריכה להתקיים במיוחד בשנים האלה. חשבנו שאנחנו בעידן מתקדם, שהמדיה והעולם הולך לכיוון נכון וטוב לנשים. אז שוב גבר מנצל את כוחו עליהן. זה מדיר שינה מעיני הסיפור הזה, מאות אלפי אנשים עברו לי בידיים מאז שהתחלתי לטפל, קילומטרים ארוכים של עיסויים, ולצערי הסיפורים האלה חוזרים על עצמם כל הזמן. כן, זו לא הפעם הראשונה שאני שומעת אותם. כבר הגיעו אלי נשים לקליניקה כשהן מביאות שמיכות ומגבות מהבית כי חשבו שאולי אין לי כאלה בקליניקה. כי חשבו שאצלי בקליניקה אני לא מכסה את המטופלות שלי, כי פחדו למצוא את עצמן עם מגבת קטנטנה שוב ולהרגיש לא בטוחות בכלל. אני יכולה להגיד לך, שכשהן הגיעו לקליניקה שלי הצלחנו יחד לעשות חוויה מתקנת לדבר הזה. אני לא יכולה להרחיב את הדיבור בנושא, מעבר לכך אבל אני ממש ממש מקווה שבאמת כל אחת שחוותה חוויה כזאת תצליח ביום מן הימים להתעלות עליה ואני יכולה מפה רק לשלוח לה אנרגיות טובות ומעצימות. אני רוצה שתדעי שישנם עוד המון מטפלים טובים שהכוונות שלהם הן טיפוליות והמטרה שלהם היא להבריא אנשים ולא לגרום להם לחולי כמו זה שאת חווית. אני מאוד מקווה, שביום מן הימים החוויה הזו תהייה מאחורייך ותהיי מסוגלת לחזור למיטת הטיפולים כדי לטפל בעצמך. עיסוי הוא ערך גבוה לגוף שלך לרגיעה וצמיחה. העיסוי מרגיע את המיינד, משחרר אנדורפינים שהם למעשה משככי כאבים טבעיים שהגוף מפריש. ולכן, כל כך קשה לי לחשוב שאנשים שונים מנצלים את העיסוי לרעתם של אחרים. הלוואי שיכולתי לומר משהו בכדי להקל על הכאב שלך! אבל אני יודעת שכבר שמעת כמעט הכל ועכשיו זה רק עניין של זמן עד שהפצע הזה יירפא אצלך, ליבי איתך. שולחת לך חיבוק ענק - שיר מטפלת הוליסטית
Commentaires


bottom of page