top of page
חיפוש

מי שמתכנן מצליח? מה תוכלי לשנות עם nlp?

2023 כבר פה, תוכניות לעתיד כי רק מי שמתכנן מצליח. נכון או לא נכון? ברוב המקרים זה נכון. תוכניות שמתכננים לעתיד נבנות להן כאבני יסוד לבניין. למשל: אני רוצה לטוס לח"ל ביולי. אני אתחיל לתכנן מעכשיו את כרטיסי הטיסה, את המלון שארצה ללון בו, את התקציב לטיול את מקומות הבילוי ואפילו אעשה חשבון לכמה כסף אזדקק לכל יום מחיה. כן אני ארצה לבנות לי תוכנית מוסדרת לאיך הטיול שלי ייראה ואפילו אדמיין איזה כייף הולך להיות בו. יחד עם זאת החיים לוקחים אותנו למקומות שונים ומגוונים והתוכניות שתכננת יוצאות לפועל או נכנסות למגירה. ברוב המקרים את רוצה שהן תצאנה לפועל ולא תיכנסנה למגירה חשוכה.

סיפור מקרה מהקליניקה, לפני כשלושה חודשים הגיעה אלי מטופלת שרצתה לשנות את ההתנהגות של בעלה. לטעמה הוא בזבזן כרוני וממלא את הבית בדברים שאינם זקוקים להם. הוא מוציא כספים מיותרים שיכולים לשמש אותה ואת הבית לדברים חשובים הרבה יותר ובעיקר לכסות את החובות שמהן היא מנסה להימנע כל הזמן. כששאלתי אותה? האם היא רוצה להביא אותו לטיפול או לטפל בבעיה בעצמה, היא השיבה שאין ביכולתה להביא אותו ולכן היא מקווה למצוא את התשובה אצלי בקליניקה. שמחתי על ההזדמנות והסברתי לה שכל התשובות נמצאות אצלה. התחלנו טיפול בסשן של שאלות והבטחתי לה שבסופו גם היא תדע את התשובות. השינוי התבצע במהלך סדרה קצרה בת 3 טיפולים. מטרת הטיפול הוגדרה לשינוי התנהגותה של המטופלת ובכך להשפיע לטובה על ההתנהגות של בעלה. בעזרת תהליך nlp היא הצליחה להבין איך נכון לדבר איתו ולפנות אליו, באילו מילים עליה להשתמש בכדי שיבין את המצב. העברתי אותה גם תהליך שבו היא הצליחה להבין מה עובר עליו ואף להגיע למניע להתנהגות שלו וחוסר ההקשבה כלפיה. כשהיא ישבה ב"כסא" שלו קרה מקרה מופלא שבו היא הצליחה להבין זאת. התווספו לכך אסימונים רבים שירדו ומכאן שבמפגשים הבאים, תרגלנו את ההתנהגות הזאת כאילו שהיא מנהלת את השיחה הזו איתו. היא יצאה מהקליניקה שהיא מצויידת בכלים הנכונים והטובים ביותר עבורה להתמודדות עם המצב. ההקשבה ההבנה והשינוי ההתנהגותי סייעו לה להבין טוב יותר את המצב של שניהם. ולשנות את הגישה בפעם הבאה כשהיא תשב מולו. האם הטיפול הצליח? חד משמעית כן! איך הוא הצליח? הייתה נכונות רבה מצד המטופלת לעשות שינוי, היא החליטה לא לוותר על המערכת הזוגית שלה ולא על בעלה בשל ההתנהגות הלא נעימה שלו לטעמה. היא רצתה לעשות שינוי! אני כמטפלת, הייתה הכלי עבורה והנחיתי אותה איך להגיע לשם. ומשם השמיים הם הגבול. האת רוצה להצליח? את רוצה להתקדם? אני מאמינה שכל אחת רוצה לראות את עצמה במקום טוב יותר בחייה. במידה ואת אחת כזאת שרוצה להתקדם, מרגישה תקועה קצת, כן זה לא חייב להיות משהו מסובך מספיק מכשול קטן בדרך שמפריע לך לעבור. במקום לדלג מעליו, וללכת בדרך ארוכה מאוד שבה אינך מצליחה להגיע לאין שאת רוצה, בואי לקצר אותה. כשאת במצב הזה זה מספיק בכדי לעשות את השינוי המבוקש. תראי את המטופלת שחזרה לחיות חיים שלווים וטובים עם בעלה בעוד שבהתחלה חשבה אולי לעזוב אותו בשל ההתנהגות שלו. אין צורך להרחיק עד לשם יש פתרונות קרובים וטובים. איך זה קשור לשנת 2023 ולתכנון? מה שסיפרתי לך עכשיו התחיל כמשהו אחר לחלוטין, הבחורה הזאת רצתה להיפרד מבעלה. הכוונה הייתה לעזוב אותו לקראת סוף השנה הקודמת. היא לא חשבה לרגע שתוכל לממש איתו את חייה יותר. לשמחתי הרבה היא הבינה רגע לפני ש"פירקה את החבילה" שאפשר גם אחרת. דברים שרואים מכאן לא רואים משם, על זאת ארחיב בפוסט הבא שלי.

מזמינה אותך אלי לקליניקה לבדוק עם עצמך מה את רוצה לעשות בהמשך הדרך, לעשות אתנחתא קלה מכל מה שעובר עלייך ולטפל בכאן ועכשיו. לעיתים, התוכניות שנראות בלתי אפשריות למימוש מחכות לך מעבר לפינה את יכולה לתת להן לצאת החוצה. את יכולה להגשים את עצמך, את רק צריכה הכוונה נכונה.


Komentar


bottom of page